Najważniejsze zasady przy zatrudnianiu cudzoziemców w 2021 roku
Spadające bezrobocie i emigracja Polaków za granicę sprawia, że liczba rodaków szukających stałego zajęcia maleje. Z tego powodu coraz więcej firm decyduje się na zatrudnianie obcokrajowców.
Dużą część poszukiwanych pracowników stanowią obywatele Białorusi, Ukrainy i innych państw wschodniej Europy. Czytaj dalej, a dowiesz się, o czym pamiętać przy zatrudnianiu osób spoza Unii Europejskiej.
Zatrudnienie cudzoziemca – najważniejsze obowiązki pracodawcy
Chcąc podjąć pracę w Polsce, cudzoziemiec spoza UE musi posiadać uprawnienie do pobytu na terytorium naszego kraju oraz uprawnienie do podjęcia pracy. Po stronie pracodawcy pojawia się natomiast obowiązek złożenia oświadczenia do UP o powierzeniu wykonywania pracy osobie z zagranicy.
Przepisy o zatrudnieniu obcokrajowców
Kwestię zatrudnienia cudzoziemców reguluje Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, akty wykonawcze do tej Ustawy oraz Ustawa o cudzoziemcach.
Zatrudnienie cudzoziemca krok po kroku
Poniżej przedstawiamy najbardziej uproszczoną procedurę zatrudnienia obywatela innego państwa. Warto podkreślić, iż powyższe zasady nie odnoszą się do sytuacji, w której okres zatrudnienia przekroczy 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jeszcze inaczej wygląda procedura w przypadku wykonywania przez pracownika prac sezonowych.
Zatrudnienie obcokrajowca spoza UE wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności. Zapraszamy do skorzystania z oferty Agencji Pracy PROEXWORK, która oferuje usługę leasingu pracowniczego. Decydując się na leasing pracowniczy, nie martwisz się o kwestie formalne związane z legalizacją pobytu i pracy cudzoziemca.